Kamo odlazi vaš novac? Koliko novca mjesečno trošite na izlaske? Koliko ulažete u hranu? Precizne odgovore možete dati samo ako redovito pratite i bilježite svoju potrošnju putem osobnog proračuna.
Osobni proračun je alat koji vam omogućuje kontrolu nad vašim novcem kako biste ga najbolje rasporedili i ostvarili sve svoje potrebe, želje i ciljeve.
Jednostavna proračunska tablica sastoji se od dvije kolone u koje unosite troškove (lijeva kolona) i prihode (desna kolona).
Vaš cilj je da kada zbrojite sve troškove i prihode, imate više prihoda nego troškova, što znači da možete ostvariti uštedu. Preporučljivo je da taj višak iznosi 20 posto svih prihoda, iako može biti i veći.
Kreirajte profesionalan životopis pomoću našeg besplatnog online alata!
Da biste postigli uspjeh u tome, slijedite ove korake:
- Zabilježite sve troškove Vodeći detaljan popis svih troškova, imat ćete jasan uvid u to na što trošite svoj novac. Stoga, prvo se fokusirajte na troškove.
Postoje različite metode praćenja potrošnje: zapisivanje u bilježnicu, u mobilnu aplikaciju, čuvanje svih računa i sl. Bez obzira na odabranu metodu, važno je da zabilježite svaki trošak, čak i najmanji. Najlakše ćete to postići ako troškove razvrstate prema kategorijama (primjerice: stanarina, hrana, prijevoz, režije, osobna higijena, izlasci na kavu, otplata kredita itd.).
Budite iskreni prema sebi, detaljno i stvarno zapišite sve na što trošite novac. Nemojte zaboraviti na račune koje plaćate dva puta ili jednom godišnje, poput veterinarske skrbi za kućne ljubimce ili članarine u sportskom klubu.
Općenito, postoje dva tipa troškova: nužni troškovi (stanovanje, hrana, odjeća, obuća i obrazovanje, ako se još školujete) i nepotrebni troškovi (preuzimanje glazbe ili pokloni za rođendane).
Pratite sve troškove, bez obzira radi li se o plaćanju karticom ili podizanju gotovine s bankovnog računa. Ako koristite uslugu internetskog bankarstva, u svakom trenutku možete vidjeti kada, koliko i na što ste potrošili novac.
Tražite posao? PickJobs – 100% posao!
- Analizirajte prihode, pregledajte troškove i odredite prioritete Kada ste zabilježili sve troškove, već ste napravili pola posla u upravljanju vlastitim financijama. Usporedite svoje rashode s prihodima. Jesu li rashodi veći od prihoda? Ako jesu, morate odrediti prioritete troškovima i dati prednost onima koji su najvažniji.
Nužni troškovi poput hrane i stanovanja su najvažniji. Morate osigurati hranu i krov nad glavom. No što je s redovitim izlascima na piće s prijateljima u kafiću, članarinom u teretani ili odlaskom kod frizera? Ako vas ti troškovi stavljaju u minus prema proračunu, možda se za sada morate odreći tih luksuznih troškova.
- Nemojte zaboraviti na štednju Uspjeli ste uskladiti prihode s rashodima. Jeste li uključili štednju za budućnost u svoj osobni proračun?
Stoga je važno uključiti stavku “štednja” u svoj plan osobnog proračuna. Općenito pravilo je da biste trebali štedjeti 20 posto svojih mjesečnih prihoda. Ako to ne uspijete, ponovno pregledajte svoje troškove.
Plan osobnog proračuna započinje određivanjem cilja, a to je da vaši prihodi budu veći od rashoda. Ako mudro upravljate svojim novcem, imat ćete višak novca (suficit) i sigurniju financijsku budućnost. U suprotnom, bit ćete u manjku novca (deficitu) i bit ćete zabrinuti kako platiti račune i vratiti dugove.
Zapamtite: vi kontrolirate novac putem osobnog proračuna, a ne on vas.
Držite se svog plana. Proračun je tu da vam pomogne. Jednom kada ga izradite, pratite kako napredujete.
Možete izrađivati osobni proračun za kratki rok (mjesečno) ili dugoročno (polugodišnje, godišnje). Kada planirate mjesečno, ne zaboravite uključiti godišnje troškove. Tijekom godine, troškovi života se razlikuju – troškovi grijanja su veći zimi, dok će ljeti biti dodatni troškovi godišnjeg odmora. Stoga se štednja iz jednog mjeseca treba rasporediti vremenski za potrošnju u drugom mjesecu.