Pretpostavimo da ste zaposlenik koji prima plaću na mjesečnoj bazi, što znači da biste trebali pažljivo ulagati u izgradnju mirovinskog korpusa, kako bi vam život „po stare dane“ bio što lagodniji. Donosimo vam korisne savjete za ulaganje svojih mjesečnih primanja, čak i ako ste maleni investitor.
Varate se ukoliko mislite da je ulaganje u dionice rezervirano samo za bogate. Indijsko tržište dionica u posljednjih je nekoliko godina zabilježilo brzi poraste broja maloprodajnih i malih ulagača. Ključ je ulagati uz odgovarajuće financsijko planiranje – odabir proračuna i odabir najboljih opcija ulaganja u skladu s kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim ciljevima.
PickJobs vam donosi usporedbu vaše plaće s ostalim plaćama u vašoj struci.
Investiranje jest praksa ulaganja vašeg novca u stjecanje imove radi ostvarenja prihoda ili povećanja vrijednosti iste. Bilo da ste samozaposleni ili zaposleni kod nekoga drugoga, investiranjem možete osigurati svoj mirovinski korpus, što će vam omogućiti akumuliranje zdrave ušteđevine za vaše neposredne i buduće financijske ciljeve. U idealnom slučaju, investirati biste trebali započeti u srednjim 20-ima; to će vam omogućiti više vremena i mogućnosti da izgradite svoje bogatvstvo. Imati profesionalni životopis možete imati i u mlađim godinama, zahvaljujući PickJobs-ovom besplatnom online alatu. No ukoliko se i u kasnijim godinama odlučite zakoračiti u svijet investiranja, znajte da nikada nije kasno. Donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako mudro uložiti svoju plaću, kako biste osigirali svoju financijsku budućnost.
Pogledajte kako možete dodatno zaraditi novac radom od kuće.
Faktori na koje treba obratiti pažnju
Budžet
Planiranje proračuna i razumijevanje vaših kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih financsijkih ciljeva ključni su za ulaganje. Možete voditi udoban život ako ulažete u skladu sa svojim ciljem i zadanim budžetom. Pokušajte uložiti približno 20% svoga prihoda nakon što se pobrinete za svoje troškove, ušteđevinu za hitne situacije i druge obaveze.
Kompaundiranje
Riječ je o je konceptu umnožavanja vašeg novca kroz ulaganja. Što mu više vremena dopustite da ostane na tržištu, više će rasti.
Inflacija
Inflacija se odnosi na postupno smanjenje kupovne moći novca. Dok kompaundiranje pomaže vašem novcu da raste s vremenom, inflacija smanjuje njegovu vrijednsot. Koliko brzo će vaš novac rasti u odnosu na inflaciju određuje brzinu akumulacije bogatstva, odnosno profita.
Rizik
Investiranje sa sobom uvijek nosi određenu količinu rizika. Ulaganje je održivo kada povezani rizik može nadjačati inflaciju. Na primjer, bankovni depozit je najsigurniji oblik ulaganja, ali nije povezan s inflacijom. S druge strane, ulaganje u dionice, smatra se iznimno riskantnim.
Gdje i kako uložiti
Investicijski fondovi
Investicijski fondovi jedna su od najboljih opcija ulaganja ukoliko nemate sačuvane povećane ušteđevine. U idealnom slučaju, pojedinac bi trebao ulagati prema 50:30:20 pravilu, u odnosu potrebe:užitci:investiranje. Investicijski fondovi usmjerevaju vaš ulog u dionice, obvezničke sheme, ili mješovite klase imovina. Idealan je za investitore sa dugoročnim planom ulaganja.
Planovi štednje povezani s kapitalom
Ova je shema najpoznatija po ponudi poreznih olakšica. Iako zvuče primamljivo na prvu, ovi planovi uglavnom dolaze sa ugovornim razdobljem od 3 godine.
Oročeni depoziti
Oročeni depoziti jedno su od najsigurnijih ulaganja s predviđenim povratom po dospijeću. Tržišna volatilnost ne utječe na njihove prinose, što ih čini izvrsnim za kratkoročne i srednjoročne financijske ciljeve. Međutim, potencijalni profiti nisu usklađeni na inflaciju. Oročeni depoziti uglavnom imaju dobre rezultate u rastućem poreznom režimu.
Zlato
Osim ulaganja u tradicionalni zlatni nakit, investitori mogu ulagati u zlatne obveznice i zlatne ETF-ove. Prinosi od zlata određeni su tržištem, koje je zapravo obrnuto tržištu dionica. To znači da potražnja za zlatom raste kada se poveća volatilnost na tržištu dionica.