Postoji još uvijek rodni jaz u plaćama, pri čemu žene zarađuju 16% manje od muškaraca. Prosječna neto plaća muškaraca u proteklih godinu dana iznosila je 1100 eura, dok je plaća žena iznosila 923 eura. Međutim, kada se usporede žene i muškarci na istim radnim mjestima, razlika se smanjuje na 8% u korist muškaraca.
Tražite posao? PickJobs – 100% posao!
Jaz u plaćama raste s radnim iskustvom. Najmanje razlike su prisutne među najmlađim ispitanicima, osobama do 24 godine starosti i onima s manje od godinu dana iskustva. To upućuje na to da se razlika u plaćama najviše povećava tijekom razdoblja kada žene uzimaju pauzu od karijere radi obitelji. Dok njihovi muški kolege stječu iskustvo, napreduju i dobivaju povišice, žene ne uspijevaju kasnije nadoknaditi tu razliku te ostaju niže plaćene tijekom cijelog radnog vijeka.
Umjesto da se jaz u plaćama smanjuje s godinama radnog iskustva, on zapravo raste. Žene s manje od godinu dana iskustva plaćene su 10% manje od muškaraca, dok razlika raste na 15% među onima s 3 do 5 godina staža te doseže najvećih 20% kod zaposlenika s više od šest godina iskustva.
Osim dobi i obrazovanja, razlike u plaćama također ovise o županiji u kojoj građani žive. Najveće razlike među ženama i muškarcima zabilježene su u Međimurskoj (-20%) i Splitsko-dalmatinskoj (-20%) županiji, dok su najmanje razlike zabilježene u Požeško-slavonskoj (-7%) i Virovitičko-podravskoj (-4%) županiji.
Razlike u plaćama između spolova veće su u privatnim tvrtkama, posebno onima u stranom vlasništvu. Žene su plaćene 19% manje od muškaraca u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu, dok je razlika 15% u domaćim tvrtkama. U državnim tvrtkama žene su plaćene 8% manje, a slično je i u javnoj i lokalnoj samoupravi (-10%).
Usporedite svoju plaću s ostalim plaćama za svoje radno mjesto.
Tvrtke iz sektora prodaje i financija više su sklone ostvarivanju razlika u plaćama između žena i muškaraca (-19% i -18% respektivno). S druge strane, najmanje razlike zabilježene su u sektorima poljoprivrede (-5%) i građevine (-7%).
Na razini radnih pozicija, žene su u prosjeku plaćene 8% manje od muškaraca. Najveća razlika u plaćama vidljiva je kod voditeljskih pozicija. Žene na pozicijama voditelja pravnih odjela plaćene su čak 38% manje nego muški kolege na istoj poziciji, dok su razlike prisutne i kod voditeljica projekata (27% manje plaće) te voditeljica proizvodnje (25% manje plaće), i tako dalje. Iako postoje neka radna mjesta na kojima su žene plaćene više od muškaraca, taj popis je značajno kraći od popisa radnih mjesta na kojima su žene plaćene manje.
Postoji mnogo čimbenika koji utječu na rodni jaz u plaćama. Osim diskriminacije, razlike mogu biti rezultat različitih preferencija u odabiru posla. Žene su češće zastupljene u manje plaćenim sektorima poput tekstilne industrije, turizma, prodaje i uslužnih djelatnosti.
Još jedan važan čimbenik koji doprinosi rodnom jazu u plaćama je uloga majke. U mnogim zemljama majke preuzimaju glavnu odgovornost za brigu o novorođenoj djeci. Dok su žene na porodiljnom dopustu, njihovi muški kolege stječu radno iskustvo koje često rezultira povišicama.
Kreirajte profesionalan životopis pomoću našeg besplatnog online alata!
Također, treba napomenuti da žene često izražavaju manje samopouzdanja i asertivnosti na tržištu rada, što može otežati njihove pregovore o plaćama i zapošljavanju te traženje povišica. Ova činjenica, povezana s povijesnim stereotipima, može rezultirati time da žene češće prihvaćaju niže plaće ili ne traže adekvatnu naknadu.