Transparentnost plaća je ključna tema koju je europska direktiva odlučila adresirati. Njena svrha je izazvati transformaciju uobičajene prakse mnogih poslodavaca koji ne žele javno objavljivati informacije o plaćama za određene radne pozicije niti dopuštaju zaposlenicima da razgovaraju o primanjima.
Nova europska direktiva, koja je nedavno usvojena u Europskom parlamentu, ima za cilj ne samo smanjivanje rodno uvjetovanih razlika u plaćama, već i osiguranje da poduzeća pruže transparentne informacije koje olakšavaju usporedbu primanja zaposlenicima i kandidatima za posao.
U skladu s tim, tvrtke više neće koristiti samo opisne pojmove poput “stabilne” ili “konkurentne” kako bi definirale plaće. Umjesto toga, bit će obvezne obavijestiti svakog kandidata tijekom razgovora za posao o njihovoj početnoj plaći i rasponu primanja za određeni položaj ili radno mjesto. Tajnost plaća bit će zabranjena, a radnicima više neće biti moguće putem ugovornih odredbi onemogućiti otkrivanje vlastite plaće ili traženje informacija o plaćama drugih zaposlenika u istim kategorijama.
Kreirajte profesionalan životopis pomoću našeg besplatnog online alata!
U Hrvatskoj, razgovor o plaći smatra se tabu temom, a tajnost plaća široko je prihvaćena praksa među poslodavcima. Prema istraživanju, većina zaposlenika u Hrvatskoj (69 posto) nije slobodna otvoreno razgovarati o visini svoje plaće. U nekim tvrtkama, ova zabrana je formalizirana putem klauzula o tajnosti plaće, dok se u ostalim kompanijama prešutno dogovara da se o tome ne raspravlja.
Tražite posao? PickJobs – 100% posao!
S druge strane, 31 posto radnika tvrdi da u njihovom radnom okruženju nema ograničenja u vezi razgovora o plaći. Unatoč tome, nešto više od polovice zaposlenika (54 posto) izbjegava takve razgovore s kolegama, smatrajući da je to “privatna stvar svakog pojedinca”. S druge strane, 46 posto radnika radi u tvrtkama koje ne zabranjuju takve razgovore.
Kada je riječ o oglasima za posao, rijetki od njih pružaju informacije o iznosu ili rasponu plaće za određenu radnu poziciju. U većini oglasa, opisni pridjevi poput “redovita”, “stabilna” ili “stimulativna” primanja su jedine informacije o plaćama koje su dostupne.
Unatoč tome, poslodavci nisu skloni objavljivanju detaljnijih informacija o primanjima, iako oglasi koji precizno navode iznos plaće, posebno ako je iznadprosječan za određeno zanimanje, privlače znatno više kandidata.
Prilikom pregledavanja aktualne ponude poslova, primijetili smo samo nekoliko oglasa koji jasno ističu visinu plaće. Na primjer, lanac restorana Batak traži šefa kuhinje i nudi kandidatima plaću iznad 1459,95 eura (11.000 kuna), uz predviđenu nagradu za lojalnost od 530,89 eura (4000 kuna), božićnicu od 132,72 eura (1000 kuna) i uskrsnicu od 66,36 eura (500 kuna).
Njemačka tvrtka Gi Group Deutschland traži vozača luksuznih automobila i nudi početnu neto plaću od 1700 do 1900 eura za rad u Njemačkoj u sklopu VW grupe, uz osiguran smještaj. Grafička tvrtka Print Faktor traži radnika za izradu elemenata za scenografiju i nudi plaću od 800 do 1100 eura.
Napravite usporedbu plaće s ostalim plaćama za vaše radno mjesto
Istraživanje pokazuje da, osim menadžerskih zanimanja, koja imaju plaće u prosjeku 105 posto više od općeg prosjeka, najbolje plaćena zanimanja su u području tehnologije i razvoja (101 posto iznad prosjeka), informacijskih tehnologija (+39 posto) i telekomunikacija (+13 posto).
S druge strane, najniže prosječne plaće u Hrvatskoj imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-40 posto), tekstilni radnici (-44 posto) i zaposleni u uslužnim djelatnostima (-30 posto).