Moj posao ima idealnu plaću! Rečenica je koju bi svi veoma rado govorili, no često je plaća predmet pregovora koji nije uvijek jednostavno dogovoriti na razgovorima za posao. Možda jedno od najneugodnijih pitanja na intervju za posao je: “Koliku plaću očekujete?”. Tu se javljaju sumnje, strahovi i želje. Želite reći svoj idealan iznos, ali što ako zbog njega ne dobijete posao? Evo kako pregovarati oko plaće na razgovoru za posao.
Tražite posao? PickJobs – 100% posao!
Istražite plaću
Prije razgovora za posao uvijek je dobro pripremiti se, pa tako i istražiti kolika je plaća prosječna za poziciju za koju ste se prijavili. Usporedba plaća može vam pomoći u tom procesu. Tijekom istraživanja, uzmite u obzir i godine iskustva koje imate na toj poziciji te svoje vještine, edukacije i obrazovanje. Osim što se plaće razlikuju u različitim djelatnostima i na različitim poslovima, razlikuju se i na juniorskim i seniorskim pozicijama. Obratite pažnju za koju se poziciju prijavljujete i tome prilagodite svoj željeni iznos.
Nemojte odgovoriti
Što odgovoriti na pitanje o plaći? Opcija je da ne odgovorite, već ljubazno prebacite lopticu na drugu stranu. Stručnjaci savjetuju da uzvratite pitanjem u kojem ćete reći kako biste voljeli da oni procjene koliko vi vrijedite na toj poziciji i nakon te ponude ćete pregovarati. Osim toga, možete uzvratiti i pitanjem o kojem rangu plaće razgovarate. Bilo bi idealno kada kao kandidat prvi ne biste rekli neki iznos, posebno ako niste mogli dobro napraviti prvi korak istraživanje plaće.
Odgodite trenutak
Možda će tijekom razgovora za posao regruteri pitati koliku plaću očekujete prije nego što dobijete konkretnu sliku kako će izgledati vaš radni dan. U tom trenutku pitajte: “Koje su obaveze i beneficije za moj posao?”. Tako ćete pokazati interes, a i moći ćete razmisliti o svojoj željenoj cifri. Poželjno je da si prije razgovora osmislite raspon plaće koji bi vam odgovarao. Potom tijekom razgovora nakon što saznate beneficije i obaveze odredite točnu plaću koja vam odgovara. Beneficije kao što su prijevoz, besplatni liječnički pregledi, određeni popusti za zaposlenike i slično mogu drastično povećati vrijednost koju dobivate radeći posao, a da ona nije izrečena novčanim iznosom.
Za moj posao želim plaću…
Nažalost, neće svi regruteri vaše izbjegavanje konkretnog iznosa plaće dočekati raširenih ruku. Neki imaju određeno da moraju zapisati iznos u izvještaj s intervjua koji vode s vama, stoga im morate reći neki broj. Nerijetko će pitanje o plaći glasiti: “Ispod kojeg iznosa plaće ne biste išli?” Tada je to pitanje još teže. Bilo bi idealno kada biste iskreno rekli, a regruter vam ponudio i veću plaću ako firma ima budžet za nju. No, ima i slučajeva u kojima ćete reći iznos ispod ranga plaće koju je firma planirala za poziciju, a ponudit će vam tu najmanju plaću koju ste tražili. Kako bi se zaštitili od ove druge situacije, recite nešto višu plaću od najmanje na koju biste pristali.
Što ako tražim preveliku plaću?
Ponekad se može dogoditi da ne dobijete posao jer ste tražili iznos plaće veći od budžeta firme. Nekad će tu informaciju regruteri podijeliti s vama kao razlog zbog kojeg niste idealan kandidat. Ponekad će vas pitati jeste li spremni raditi za manju plaću. No, nažalost nekad ćete dobiti i odbijenicu bez objašnjenja zašto niste dobili posao. Ako saznate da niste zaposleni jer ste tražili prevelik iznos, tražite posao dalje. Pretražite stranicu za poslove i odaberite posao. No, ako vam nekoliko poslodavaca kaže da tražite previše, vratite se na prvi korak istraživanja prosječne plaće za poziciju za koju se prijavljujete.
Veza između visine plaće i općeg zadovoljstva na poslu
Dobra priprema za razgovor za posao može olakšati trenutak razgovora o plaći. Osim toga, bilo bi idealno odabrati željeni raspon plaće, a ne točan iznos. Prema tom rasponu se može mijenjati vaš odgovor na pitanje koliku plaću očekujete ovisno o tome kakve obaveze i beneficije će imati vaš posao.