Financijsko planiranje za zaposlenike s promjenjivim prihodima

Financijsko planiranje

Financijsko planiranje važna je vještina svake osobe, a posebno je važna zaposlenicima koji se bave poslovima koji im donose neredovite prihode. Primjerice, to su najčešće freelanceri i sezonski radnici. Takve isplate prihoda mogu biti izazov zbog planiranja mjesečnih troškova, štednje i ulaganja.

Plaća i moj posao: Kako motivirati radnike osim plaćom?

Financije

Pojedinci mogu upravljati financijama tako što planiraju svoje osobne prihode, troškove, štednju i ulaganjima. Upravljanje financijama postaje zahtjevno kada se radi o neredovitim primanjima i nepredvidivim prihodima. Kako bi uspješno upravljali financijama, prvi korak je odrediti svoje financijske ciljeve, odnosno na što sve trebate i želite potrošiti novac. Primjerice, kratkoročni cilj je plaćanje računa za ovaj mjesec, srednjoročni je kupnja automobila, a dugoročni cilj je kupnja kuće ili odlazak u mirovinu. Bez obzira na visinu prihoda koju omoguće moj posao, jasni ciljevi podižu motivaciju i pojačavaju jasnoću razumijevanja financija.

Financijsko planiranje

Financijsko planiranje omogućuje korištenje financijskih resursa za postizanje željenih ciljeva. Financijsku sigurnost s neredovitim prihodima možemo postići samo uz dobro planiranje i organiziranje troškova.

  • Prvi korak: Analiza prihoda i rashoda
  • Drugi korak: Identifikacija fiksnih troškova – odnosi se na troškove koji se ponavljaju iz mjeseca u mjesec kao što su stanarina, režije, kredit i slično
  • Treći korak: Identifikacija varijabilnih troškova kao što su hrana, zabava i putovanja.

Na taj način stvorit ćete budžet koji vam je potreban za financijsku sigurnost svakog mjeseca, stoga ćete znati unaprijed uštedjeti za mjesece u kojima očekujete manje prihode. Bilo bi dobro da ušteđevina iznosi tri do šest mjeseci osnovnih troškova.

Moj posao

Razumijevanje prirode vlastitog posla važno je za financijsko planiranje. Primjerice, freelanceri mogu znati koji mjeseci su u njihovom poslu i industriji uobičajeno slabije zarade i mogu organizirati da u tim mjesecima imaju ušteđevinu. Ako ste sezonski radnici, znate kojom dinamikom se odvijaju sezona ili sezone koje radite. Za mjesece u kojima nećete raditi kreirajte ušteđevinu koja će vam pokriti minimalno osnovne troškove. U slučaju da ste freelancer i teško vam je skupiti novac za ušteđevinu za mjesece u kojima manje zarađujete, pokušajte ponuditi nove proizvode i usluge. Istražite mogućnosti dodatnog rada koje vam mogu smanjiti financijski pritisak kad su smanjeni vaši glavni prihodi.

Tražite posao? PickJobs – 100% posao!

Plaća i prihodi

Plaća i prihodi temelj su financijskog planiranja. No, ne treba ih gledati previše pozitivno jer veoma lako se kod nepredvidivih prihoda oni na mjesečnoj razini mogu smanjiti. Važno je da je vaša financijska struktura fleksibilna i da ste prilagodljivi. Kada planirate budžet i ušteđevinu, procijenite svoje troškove nešto višima nego što smatrate da bi oni mogli biti. Također, svoje prihode planirajte prema prosječnom ili nešto nižoj visini nego što su uobičajeno. Na taj način skidate si financijski teret ako se dogode mjeseci manjih prihoda. Još jedan od izazova nestalnih primanja jest što često možete odjednom zaraditi veću količinu novca koja je primamljiva za trošenje što vas može navesti da trošite više. Ipak, preporučuje se dio sredstava kod velikih uplata koje primate odmah odvojiti na štednju. Tako si smanjujete stres za mjesece u kojima ćete zaraditi manje ili nećete uopće.

Kako voditi kućne financije?

Upravljanje kućnim financijama može vam pomoći da svladate nepredvidivosti moj posao. Važno je proaktivno i disciplinirano planirati. Kada su vam prihodi viši, prebacite novac na štednju i pokušajte biti dosljedni u tom procesu dok vam ne postane navika. Pratite svoje troškove kako biste vidjeli gdje možete smanjiti svoje nepotrebne izdatke. Ako ste primijetili da vam osnovni posao ne pokriva troškove, a već ste one nepotrebne uklonili, razmislite o promjeni posla ili pronalasku dodatnih izvora prihoda.

Plaća i radna mobilnost – selidba radi bolje plaće

Financijsko planiranje za zaposlenike s promjenjivim prihodima može niti izazov, ali može se svladati. Primjenom discipline i pomnog planiranja može se postići financijska stabilnost. Tome prethodi analiza troškova, prihoda i financijskih ciljeva te izgradnja šetnje.