Kako tražiti veću plaću na željenoj radnoj poziciji pitanje je koje ste se zasigurno pitali nekoliko puta u životu. Na razgovoru za posao ovo je jedna od onih stavki koje se većina budućih zaposlenika najviše pribojava. To se događa jer ne znaju na koji će način poslodavac reagirati. Zbog straha od toga da ih željeni poslodavac ipak odluči ne zaposliti, mnogi posežu za ciframa koje su zapravo puno manje od njihovih stvarnih očekivanja.
Ipak, postoje određeni načini i trikovi s pomoću kojih se možete pripremiti i iz razgovora o većoj plaći izvući najbolje.
Moglo bi vas zanimati: Bonusi i beneficije utječu na zadovoljstvo zaposlenika
Kako tražiti veću plaću i dobiti ono što ste zamislili?
Ono što je najprije potrebno učiniti – osvijestite da ste u najboljoj poziciji za pregovaranje o plaći onda kada je poslodavac izrazio namjeru da vas zaposli, ali još uvijek niste potpisali ugovor. Ovo je vrijeme u kojem vi držite karte u rukama budući da je poslodavac upravo vas izabrao kao najboljeg kandidata. U vas je uložio svoje vrijeme i nada se da ćete ispuniti sva njegova očekivanja.
Pregovore o plaći trebate započinjati tek kada imate baš sve informacije. Saznajte kako se kreće prosječna plaća za vaše radno mjesto. Dobro se informirajte o samoj tvrtki, pokušajte saznati kakve su plaće drugih zaposlenika (posebno kada je u pitanju vaša pozicija) i kakve su plaće u odnosu na druge tvrtke na tom području. Imajte na umu da plaća za svako radno mjesto možda neće biti iste visine u različitim dijelovima države.
Budite svjesni svojih vještina i iskustava, posebno onih koje vas izdvajaju od drugih. Jasno izrazite svoj entuzijazam za radno mjesto. Opišite koje sve benefite za tvrtku donosite ako vas zaposli i pristane na vaše uvjete. Ako ste visoko cijenjen kandidat s vještinama koje drugima nedostaju velika je vjerojatnost da ćete uspjeti dobiti plaću veću od prosjeka u vašoj struci.
Ipak, u svim pregovorima u kojima želite tražiti veću plaću ostanite realni i na umu imajte mjesto za koje se prijavljujete, poziciju i industriju. Umjesto megalomanskih zamisli i traženja plaće koja se nalazi daleko iznad prosjeka, pouzdajte se u svoj potencijal za rast i pokažite na koji će način tvrtka profitirati od njega.
Moglo bi vas zanimati: Bruto i neto plaća: Koje su razlike?
Samouvjerenost i kvaliteta ključ su uspjeha
Iako će vam možda zvučati smiješno – vježbajte razgovor za posao. Pretražite internet za iskustva drugih ljudi koji su tražili veće plaće. Pronađite članke koji govore o toj temi i bacite se na posao. Vježbajte razgovor za posao s bliskim osobama kako biste stekli samopouzdanje i odlučnost. Na taj ćete način vidjeti kako se ponašate i izgledate na razgovorima za posao. Također, pomoći će vam da uočite svoje jake i slabe točke.
Tražiti veću plaću i dobiti je najlakše je ako imate čvrst, ali fleksibilan stav. Odredite granicu ispod koje ne želite ići. Istovremeno razmislite o tome da pristanete na nešto manji iznos ako on dolazi uz određene druge pogodnosti. Moguće je da će vam osoba na razgovoru za posao htjeti udovoljiti i dati veću plaću, ali joj budžet to neće dopustiti. Ovo je pravi trenutak da zatražite neke druge beneficije koje bi vas zadovoljile.
Neka se razgovor odvija u pozitivnom tonu jer će to uvelike utjecati na njegov ishod. Za ovaj savjet veže se i činjenica da je pametnije pričekati da poslodavac načne temu plaće. Ako je prvi spomenete, moguće je da ćete se činiti kao osoba koju za radno mjesto motivira isključivo novčana naknada. Također, izbjegavajte govoriti o plaći koju ste imali na prošlom radnom mjestu. Osim što može uzrokovati nižu ponudu od one koju je poslodavac prvotno zamislio, nije niti osobito pristojno jer zadire u privatnost bivšeg poslodavca. Ovisno o tome kakav ste ugovor o zaštiti podataka potpisali, moguće je i da je ovo stavka koju niti ne smijete odavati. Moglo bi vas zanimati: Koliko novaca je potrebno za sreću?